Prawo cywilne
Prawo cywilne jest najszerszą i najbardziej zróżnicowaną dziedziną prawa, która obejmuje wszystkie działania związane z życiem codziennym, a zwłaszcza:
- zawieranie umów cywilnoprawnych,
- nabywanie, utratę lub ochronę własności (w tym nabycie prawa własności nieruchomości w drodze zasiedzenia),
- dochodzenie roszczeń z tytułu odszkodowania bądź zadośćuczynienia,
- regulację spraw spadkowych (w tym spraw o zachowek, spraw o dział spadku),
- zniesienie współwłasności,
- windykację należności,
- regulację wpisów wieczystoksięgowych.
Ze względu na szeroki zakres, ustawodawca wyodrębnił kilka gałęzi prawa cywilnego m.in.: prawo rodzinne, prawo handlowe, prawo własności intelektualnej, prawo pracy.
Wydawałoby się, że nie są to wyjątkowo skomplikowane sytuacje, jednak w przypadku, kiedy dochodzi do konfliktu między stronami, nieuniknionym wydaje się przeniesienie sporu do sądu. Wówczas warto zatrudnić adwokata, który jako pełnomocnik w sprawie pomoże przejść przez wszystkie formalności bezboleśnie.
Obrót nieruchomościami — dział spadku / zniesienie współwłasności / zasiedzenie
W bardzo wielu sytuacjach swobodny obrót nieruchomościami uzależniony jest od wcześniejszego uregulowania ich stanu prawnego. Aby móc swobodnie dysponować daną nieruchomością często konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie sprawy o dział spadku pomiędzy spadkodawcami, którzy nabyli spadek i nie mogą dojść do porozumienia w rozporządzeniu daną nieruchomością wchodzącą w skład spadku. Do podobnej sytuacji może dojść w przypadku zarządu nieruchomością wspólną przez jej współwłaścicieli, wówczas konieczne może stać się przeprowadzenie sprawy o zniesienie współwłasności. Niekiedy natomiast zdarza się, że nieruchomość, którą dysponujemy nie ma w ogóle uregulowanego stanu prawnego, wtedy rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie sprawy o stwierdzenie nabycia prawa własności danej nieruchomości w drodze zasiedzenia.
Szczegółowe zasady przeprowadzenia poszczególnych spraw wyjaśniam podczas spotkań w kancelarii. Do każdej sprawy podchodzę indywidualnie, mając na uwadze ciężar sprawy i często towarzyszące jej obciążenie emocjonalne.